as of 31 Dec 2016

Julie Sonne

Denmark

Member of the Board

From 19.1.2016

Attended meetings: 8

Head of Division, Ministry of Industry, Business and Financial Affairs

Hans Høj

Denmark

Member of the Board

Until 18.1.2016

Elected 2015

Attended meetings: 0

Head of Division, Financial and Legal Affairs, Ministry of Business and Growth

Pekka Morén

Finland

Member of the Board

From 1.6.2016

Attended meetings: 5

Director, Ministry of Finance

Pentti Pikkarainen

Finland

Chairman of the Board

Until 31.5.2016

Elected 2012

Attended meetings: 3

Director General, Ministry of Finance

Silje Gamstøbakk

Norway

Member of the Board

From 1.6.2016

Attended meetings: 3

Deputy Director General, Ministry of Finance

Trond Eklund

Norway

Member of the Board

Until 31.5.2016

Attended meetings: 3

Elected 2015

Director, Norges Bank

Sven Hegelund

Sweden

Member of the Board

Elected 2012

Attended meetings: 8

Former State Secretary

Madis Üürike

Estonia

Member of the Board

Elected 2005

Attended meetings: 8

Advisor, Ministry of Finance

Kaspars Āboliņš

Latvia

Chairman of the Board

From 1.6.2016

Elected 2008

Attended meetings: 8

Treasurer, Treasury of the Republic of Latvia

Algimantas Rimkūnas

Lithuania

Member of the Board

Until 4.11.2016

Elected 2014

Attended meetings: 6

Vice-Minister of Finance, Ministry of Finance

Esther Finnbogadóttir

Iceland

Member of the Board

From 1.6.2016

Attended meetings: 5

Head of Division, Ministry of Finance and Economic Affairs

Þorsteinn Þorsteinsson

Iceland

Member of the Board

Until 31.5.2016

Elected 2009

Attended meetings: 2

Senior Advisor, Ministry of Finance

Alternate board members

Rasmus Mortensen

Denmark

Alternate

From 19.8.2016

Attended meetings: 3

Head of Division, Ministry of Industry, Business and Financial Affairs

Arendse Ekegren Baggesen

Denmark

Alternate

Until 18.8.2016

Attended meetings: 1

Head of Section, Ministry of Industry, Business and Financial Affairs

Petri Peltonen

Finland

Alternate

Elected 2015

Attended meetings: 3

Permanent State Under Secretary, Ministry of Economic Affairs and Employment

Anders Wahlberg

Sweden

Alternate

Elected 2015

Attended meetings: 8

Deputy Director / Deputy Head of the Division for International Financial Institutions, Ministry of Finance

Trond Eklund

Norway

Alternate

From 1.6.2016

Attended meetings: 3

Elected 2010

Director, Norges Bank

Ingrid Rasmussen

Norway

Alternate

Until 31.5.2016

Elected 2015

Attended meetings: 3

Deputy Director General, Tax Policy Department, Ministry of Finance

Katrin Rasmann

Estonia

Alternate

Until 25.11.2016

Elected 2015

Attended meetings: 5

Head of the State Treasury Department, Ministry of Finance

Līga Kļaviņa

Latvia

Alternate

Elected 2013

Attended meetings: 5

Deputy State Secretary on Financial Policy Issues, Ministry of Finance

Dovilė Jasaitienė

Lithuania

Alternate

Elected 2013

Attended meetings: 8

Deputy Director, EU and International Affairs Department, Ministry of Finance

Steinunn Sigvaldadóttir

Iceland

Alternate

From 1.11.2016

Attended meetings: 1

Head of Division, Ministry of Finance and Economic Affairs

Guðmundur Pálsson

Iceland

Alternate

From 1.6.2016 until 31.10.2016

Attended meetings: 1

Director, Ministry of Finance and Economic Affairs

Sigurður Helgason

Iceland

Alternate

Until 31.5.2016

Elected 2014

Attended meetings: 1

Director General, Ministry of Finance and Economic Affairs